mbulimi mediatik

IDMC në media – 2018

Instituti për Demokraci, Media dhe Kulturë

Lexoni Artikujt > Videot

Artikujt

Si po i njohin të rinjtë tmerret e diktaturës

2 nëntor 2018 — Hashtag.al

"Pyet gjyshërit 3", mbyllet konkursi me shpërndarjen e çmimeve për 50 fituesit

31 tetor 2018 — Politiko.al

Ditët e Kujtesës promovojnë botimet mbi diktaturën

27 tetor 2018 — Gazeta Shqiptare

Një "Kuartet" kritik për letërsinë, si mund të thuhet e vërteta për librat

26 tetor 2018 — Panorama

Ditët e Kujtesës, promovohen botimet e reja shkencore mbi diktaturën komuniste

26 tetor 2018 — Politiko.al

"Ditët e kujtesës", ndërgjegjësim mbi diktaturën komuniste

26 tetor 2018 — Politiko.al

"Tirana Lexon", sfida për debat profesional mbi librin

25 tetor 2018 — Agjencia Telegrafike Shqiptare

Kuarteti Letrar përmbyll me sukses edicionin e 5-të "Tirana Lexon"

24 tetor 2018 — Tirana Post

Kuarteti Letrar përmbyll edicionin e pestë të Tirana Lexon

24 tetor 2018 — Politiko.al

Kuarteti Letrar përmbyll me sukses edicionin e pestë, të Tirana Lexon

24 tetor 2018 — Dritare.net

Përmbyllet dita e dytë e "Tirana Lexon 2018", nesër pritet Kuarteti i Leximit

23 tetor 2018 — Politiko.al

Drejtësia tranzitore për komunizmin dhe sfidat e saj

23 tetor 2018 — Exit.al

Rikthehen "Ditët e Kujtesës" me plot 10 aktivitete të parashikuara deri më 31 tetor

22 tetor 2018 — Panorama

Besa Myftiu çel siparin e Tirana Lexon 2018, nesër ju presin 2 autorë të tjerë

22 tetor 2018 — Politiko.al

Identiteti dhe kujtesa, në fokus të "Tirana Lexon"

22 tetor 2018 — Agjencia Telegrafike Shqiptare

Besa Myftiu në Shqipëri për "Tirana Lexon": Nëse s'dimë ku do shkojmë, të paktën ta dimë nga vijmë

22 tetor 2018 — Shqiptarja.com

Starton edicioni "Tirana Lexon 2018"

19 tetor 2018 — Tirana Post

Jonila Godole: "Tirana lexon", që leku dhe qoka të mos bëjnë ligjin

19 tetor 2018 — Panorama

Identiteti dhe kujtesa, në ditët e "Tirana Lexon"

19 tetor 2018 — Sot

IDMC trajton të rinjtë për të hulumtuar dhe raportuar mbi dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit

18 shtator 2018 — Exit.al

Godole: Teza e "hakmarrjes" ndaj ish-persekutorëve, sajesë për të vonuar hapjen e dosjeve

4 gusht 2018 — Mapo

Dokumentari mbi fisin "Bajraktarët e Lurës", një rrëfim mbi vuajtjet e gjata në periudhën e regjimit komunist

11 qershor 2018 — TV1 Channel

Shfaqet dokumentari për "Bajraktarët e Lurës"

11 qershor 2018 — Star Plus HD

Vuajtjet gjatë sistemit të komunizmit në një dokumentar

11 qershor 2018 — Rozafa

Tiranë: Kërkime në malin e Dajtit për të zhdukurit nga diktatura

10 qershor 2018 — Zëri i Amerikës

Të zhdukurit gjatë komunizmit dhe dilemat e marrëveshjeve

9 qershor 2018 — Panorama

Rrëfimi i pedagoges Jonila Godole: Intelektualët enveristë që më kanë kërcënuar

1 qershor 2018 — Panorama

Forumet UET, Jonila Godole: Tepelena në mënyrë simbolike mund të ishte Auschwitzi ynë

30 maj 2018 — Mapo

Netët e letërsisë austriake: Lexuesit dhe shkrimtarët si një repertor ëndrrash kolektive

29 maj 2018 — Mapo

Mbyllet me sukses aktiviteti "Netët e Letërsisë Austriake" 2018

26 maj 2018 — Agjencia Telegrafike Shqiptare

"Netët e Letërsisë Austriake", sot nata përmbyllëse nën "magjinë" e librit

25 maj 2018 — Agjencia Telegrafike Shqiptare

Nata e dytë e e aktivitetit "Netët e Letërsisë Austriake"

25 maj 2018 — Gazeta Shqip

Një austriake "më shqiptare" se vet shqiptarët

25 maj 2018 — Koha Jonë

"Netët e Letërsisë Austriake", magjia e librit pranë të rinjve në kryeqytet

24 maj 2018 — Agjencia Telegrafike Shqiptare

"Netët e Letërsisë Austriake" vazhdojnë sonte e nesër

24 maj 2018 — Kult Plus

Netët e Letërsisë Austriake në Tiranë

24 maj 2018 — Koha Jonë

"Netët e Letërsisë Austriake", vijnë në Tiranë tre shkrimtarët e njohur

24 maj 2018 — Shekulli

"Netët e Letërsisë Austriake" në kryeqytet

24 maj 2018 — Gazeta 55

Spaçi, si dëshmi e gjallë e diktaturës shqiptare

23 maj 2018 — Panorama

Lubonja kujton miqtë e pushkatuar nga komunizmi: Kokomani dhe Lezho akoma pa varr

22 maj 2018 — Ora News

Tirana Lexon 2018

22 maj 2018 — Agjencia Telegrafike Shqiptare

Tirana Lexon për të kujtuar

22 maj 2018 — Koha Jonë

Simon Mirakaj i përgjigjet Xhufit: Unë kam jetuar në kampin e Tepelenës, ishte burg

31 mars 2018 — Gazeta Shqiptare

Komunizmi, i dokumentuar përmes fotografish e posterash

20 shkurt 2018 — Panorama

Çfarë ishte komunizmi? Ekspozita në pavijonin e diktaturës

20 shkurt 2018 — Gazeta Shqip

Sot, 27 vjet nga rrëzimi i bustit të diktatorit Enver Hoxha

20 shkurt 2018 — Standard

Tiranë, çelet ekspozita "Komunizmi në epokën e tij" në Muzeun Historik Kombëtar

20 shkurt 2018 — IN TV

Hapet ekspozita "Komunizmi në epokën e tij"

19 shkurt 2018 — Koha Jonë

Komunizmi "rikthehet" me një ekspozitë për 27-vjetorin e rrëzimit të shtatores së diktatorit

19 shkurt 2018 — Politiko.al

Ekspozita "Komunizmi në epokën e tij" hapet sonte në Tiranë

19 shkurt 2018 — Kult Plus

27-vjetori i rrëzimit të shtatores së diktatorit Hoxha, ekspozita që tregon tmerret

16 shkurt 2018 — Gazeta Shqiptare

Një libër me vlera për mësuesit, nxënësit dhe komunitetin

26 janar 2018 — Bota Sot

Jonila Godole; Zonja kundër harresës komuniste

25 janar 2018 — Madame Mapo

Videot

JONILA GODOLE NË KAPITAL

11 nëntor 2018 — Vizion Plus > Kapital

JONILA GODOLE NË PROVOKACIJA

9 nëntor 2018 — Abc News > Provokacija

"DJEPI ME PLIS" MERR ÇMIMIN SPECIAL

31 tetor 2018 — Ora News > Lajme

"TIRANA LEXON" PËR TË KUJTUAR

29 tetor 2018 — Scan TV > Parfume

SHQIPËRI: FSHEHJA E KRIMEVE TË DIKTATURËS

26 tetor 2018 — Zëri i Amerikës > Lajme

NDËRGJEGJËSIM PËR PASOJAT E KRIMEVE

23 tetor 2018 — Ora News > Lajme

"TIRANA LEXON" PËR TË KUJTUAR

22 tetor 2018 — RTSH > Mirëmëngjes Shqipëri

BESA MYFTIU, AUTORJA VJEN NË "TIRANA LEXON"

22 tetor 2018 — Top Channel > Wake Up

EDICIONI V I "TIRANA LEXON" DEDIKIM KUJTESËS

22 tetor 2018 — ABC News > Lajme

"TIRANA LEXON" PËR TË KUJTUAR

22 tetor 2018 — Vizion Plus > Lajme

BESA MYFTIU NË SHQIPËRI PËR "TIRANA LEXON"

22 tetor 2018 — Report TV > Lajme

TIRANA LEXON PËR TË KUJTUAR

22 tetor 2018 — Kanali 7 > Lajme

KONKURSI "PYET GJYSHËRIT" RIKTHEHET...

15 tetor 2018 — RTSH > Mirëmëngjes Shqipëri

SI TË STUDIOJMË, LEXOJMË NJË DOSJE TË SIGURIMIT?

13 shtator 2018 — RTSH > Lajme

DOKUMENTARI "BAJRAKTARËT E LURËS"

11 qershor 2018 — TV1 Channel > Lajme

PUNA PËR IDENTIFIKIMIN E ESHTRAVE TË...

10 qershor 2018 — Zëri i Amerikës > Lajme

NETËT E LETËRSISË AUSTRIAKE

24 maj 2018 — Ora News > Lajme

TIRANA LEXON – TRE AUTORË AUSTRIAKË

23 maj 2018 — RTSH > Mirëmëngjes Shqipëri

LUBONJA KUJTON MIQTË E PUSHKATUAR...

22 maj 2018 — Ora News > Lajme

E VËRTETA E KAMPIT TË TEPELENËS

3 prill 2018 — News 24 > Studio e Hapur

ÇFARË NDODH 27 VJET PAS RËNIES SË DIKTATURËS

27 shkurt 2018 — Report TV > Rreze Dielli

ÇFARË ISHTE KOMUNIZMI? EKSPOZITA NË PAVIJONIN...

20 shkurt 2018 — Top Channel > Lajme

JONILA GODOLE E FTUAR NË "ORA E INTERVISTËS"

19 shkurt 2018 — Ora News > Ora e Intervistës

HAPET EKSPOZITA "KOMUNIZMI NË EPOKËN..."

19 shkurt 2018 — Ora News > Lajme