2017

2016

2015

ARTIKUJT E FUNDIT

Hapja e dosjeve – Në tetor, e vërteta e ezekutimit të grupit të deputetëve në '45

24 shtator 2017 — Ora News

Në procesin e hapjes së dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit, Autoriteti do të publikojë informacione mbi të vërtetën e dy ekzekutimeve komuniste: atë të një grupi deputetësh opozitarë në '45 dhe një grupi tjetër intelektual. E rëndësishme në këtë proces është njohja me të kaluarën por edhe mënyrën se si përcillen të dhënat në media.

Lexoj artikullin e plotë

Politikanët janë imun nga hapja e dosjeve!

22 shtator 2017 — Erblin Vukaj

Prej kohësh në Parlament, qytetarët shqiptarë kanë dëgjuar teksa deputetë të ndryshëm t'i drejtohen njëri-tjetrit me nofka të Sigurimit të Shtetit ... Por duket se kjo gjuhë e politikanëve "me nofka" do të dojë edhe më shumë kohë të zbardhet konkretisht, pasi ligji aktual "i dosjeve" nuk e mundëson një "hapje" të gjerë edhe për zyrtarët.

Lexoj artikullin e plotë

Europa dënon krimet e komunizmit, por Rezoluta jonë fle

23 gusht 2017 — Panorama

Asnjë datë përkujtimore për dhjetëra, mijëra shqiptarë të pafajshëm, viktima të regjimit! Asnjë muze i ngritur në një vend kujtese, të burgosjes dhe punës së detyruar! Asnjë falje publike për ish-të përndjekurit politikë dhe familjarët e tyre! Të gjitha këto kanë qenë parashikuar gjerë e gjatë në Rezolutë ... por nuk kanë ndodhur ende.

Lexoj artikullin e plotë

Reflektim për termat e diktaturës (video)

10 korrik 2017 — Ypi

Terminologu nuk është një qasje linguistike dhe as fjalor konvencional. Ai është një projekt multimedial që synon t'i bëjë të rinjtë shqiptarë, të lindur pas viteve '90, të reflektojnë mbi të shkuarën komuniste përmes gjuhës, termave, shprehive ... sepse gjuha kthehet në instrumentin më efikas për ushtrimin e pushtetit, përçarjen e shoqërisë dhe izolimin e opozitarëve.

Lexoj artikullin e plotë

Reportazh nga burgu famëkeq / Nëpër rrënojat e Spaçit me një ish-të dënuar politik

30 maj 2017 — Panorama

"Së pari, u zbrazeshin gjithë trastat te kontrolli për të parë se ç'kishin sjellë e për t'iu lënë ato që donin ata t'iu linin. Me të burgosurin nuk mund të qëndronin më shumë se 15 minuta dhe gjatë kësaj kohe mund të preknin vetëm pak duart. Të gjithë udhëtarët që mund t'i ndeshnin rrugës, ishin të urdhëruar që të mos i merrnin në mjete, ndryshe dënoheshin".

Lexoj artikullin e plotë

Rikthim në burgun e famshëm të Spaçit

7 maj 2017 — Star Plus TV

Zhivko Petroviç fillon rrëfimin se si përfundoi në këtë kamp izolimi të panjohur duke kryer punë të përditshmë skllavëruese. Zhivko na tregon se nga viti 75-80 gjatë vuajtjes së dënimit, familja e tij u mënjanua nga shoqëria në Tropojë, vend nga i cili ishte larguar në moshën 14 vjeçare kur filloi shkollën në qytetin e Shkodrës.

Lexoj artikullin e plotë

IDMC, në vendet e kujtesës në Shkodër

7 maj 2017 — Star Plus TV

Initituti për demokraci media dhe kulturë, ka organizuar një vizitë studimore ne Shkodër, në këtë qytet që sa i takon historisë ka shumë se për cfarë të tregojë. Grupi i pjesëtarëve janë ndalur në vendin e deshmise dhe kujtesës në Shkodër, duke u njohur jo vetëm me listën e gjatë të të burgosurve, por edhe me kalvarin e vuajtjeve të popullit shqiptar.

Lexoj artikullin e plotë

"Fëmijët e diktaturës" vazhdon rrugëtimin për të sjellë Kujtesën

1 maj 2017 — Gazeta Shqiptare

Ata që kanë qenë mëdyshas ose vazhdojnë të jenë të tillë sa i përket së shkuarës, duhet që të qetësohen 45 minuta dhe të këqyrin dokumentarin "Fëmijët e diktaturës". Në një subjekt të thjeshtë ke të koncentruar kalvarin e vuajtjes ose ajo që lidhet sot me Kujtesën e Diktaturës komuniste.

Lexoj artikullin e plotë

Debati për kujtesën përtej Kinostudios

24 mars 2017 — Panorama

Çështja e transmetimit të filmave propagandistikë të prodhuar në Kinostudio, përveçse e përfshiu  shoqërinë shqiptare në një debat dikotomik ... hodhi dritë mbi një fakt të trishtueshëm: Procesi ynë i reflektimit mbi diktaturën është endemik, në hapat fillestare dhe nevoja për ta njohur të kaluarën është një urgjencë historike!

Lexoj artikullin e plotë

Opinion – Filmat e komunizmit, të shfaqen apo jo?

14 mars 2017 — Klan

"Një listë të ketë emrat e atyre filmave që ka në thelb të tijë diversantët, armiqtë dhe klerin. Tjetra të përbëhet me filmat që kanë nevojë për një lloj shpjegimi. Unë jam për modelin rumun të informimit... përgjatë gjithë filmit në krye të tij shoqërohej me një fjali dhe logon e partisë komuniste romune. Por ka edhe filma që nuk shfaqen fare", tha Godole.

Lexoj artikullin e plotë

Opinion / Godole: Filmat e realizuar në komunizëm nuk kanë asnjë vlerë artistike

14 mars 2017 — Opinion

"Një listë të ketë emrat e atyre filmave që ka në thelb të tijë diversantët, armiqtë dhe klerin. Tjetra të përbëhet me filmat që kanë nevojë për një lloj shpjegimi. Unë jam për modelin rumun të informimit... përgjatë gjithë filmit në krye të tij shoqërohej me një fjali dhe logon e partisë komuniste romune. Por ka edhe filma që nuk shfaqen fare", tha Godole.

Lexoj artikullin e plotë

Godole në Zululand: "Nuk më ka shock-uar simpatia për Enver Hoxhën që doli nga sondazhi"

21 shkurt 2017 — Tema TV

"Unë kam qenë gjithandej në Shqipëri këto kohë në kuadër të aktiviteteve që bëjmë si institut, dhe këtë simpati të shqiptarëve për Enver Hoxhën e kam pikasur përpara se të bëhej ky sondazh; këtë simpati e kam parë kudo, por sidomos në jug, si Skrapar, Gjirokastër etj." vijoi ajo.

Lexoj artikullin e plotë

Hebrenjtë në Shqipëri, vështrime të kryqëzuara

24 janar 2017 — Koha Jonë

Hebrenjtë në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore përbëjnë një fakt të rëndësishëm historik në raportet mes dy popujve. Pranisë së tyre kulturore sot mund t'i qasemi nga këndvështrime të ndryshme që kanë të bëjnë sa me ruajtjen e identitetit të tyre aq edhe me integrimin me kulturën e popullin e vendit pritës.

Lexoj artikullin e plotë

VIDEOT E FUNDIT

24 shtator 2017 — Ora News
e vërteta e ekzekutimit të deputetëve në '45
Lajme

18 korrik 2017 — RTSH
SI E VIZATOJNË TË RINJTË KOMUNIZMIN
Mirëmëngjes Shqipëri

7 korrik 2017 — Top Channel
SI E VIZATOJNË TË RINJTË KOMUNIZMIN
Wake Up

5 prill 2017 — RTSH
Vendet e dëshmisë dhe kujtesës në Shqipëri
Në Tempull

24 mars 2017 — Scan TV
Bardh A Zi nga Ornela Gaçe dhe Erion Kristo
Bardh A Zi

14 mars 2017 — Klan HD
Filmat e komunizmit, tË shfaqen apo jo?
Opinion

21 shkurt 2017 — Top Channel
FËMIJËT e DIKTATURËS

Lajme

20 shkurt 2017 — Shqiptarja.com
Alma Liço: Si ma pushkatuan gjyshin...
Intervistë

27 janar 2017 — RTSH
Përkujtimi i Holokaustit

Mirëmëngjes Shqipëri

Logo e Institutit për Demokraci, Media dhe Kulturë, IDMC

© 2015‒2017 Instituti për Demokraci, Media dhe Kulturë

IDMC në Twitter IDMC në Facebook IDMC në YouTube